SPOR 2006
Legible Hearings - at læse lyden

 

04.05.06

05.05.06

06.05.06

07.05.06

Eftermiddag



12:00 - 15:30
Alvin Lucier

Lydinstallationer
Jægergården 15


12:00 - 15:30
Alvin Lucier

Lydinstallationer
Jægergården 15


Portrætsamtaler med Pelle Gudmundsen-Holmgreen og Roger Marsh
Det Jyske Musikkonservatorium




Roger Marsh Seminar/demonstration Det Jyske Musikkonservatorium

Aften



19:30
Black Hair, Roger Marsh
Centralværkstedet


19:30
Århus Sinfonietta, Søren K. Hansen, Anna Myatt
(stemme)  Centralværkstedet




19:30
Vokalensemblet Ars Nova Copenhagen, Paul Hillier
Sct. Pauls Kirke


19:30
Red Byrd, Juice and Concerto Clemens, Carsten Seyer-Hansen
Centralværkstedet

Sen aften



22:00
SPOR festivalens vokalensemble, Sinus Kvartetten
Sct. Pauls Kirke


22:00
Samuel Beckett's Quad, Ohio Impromptu, Not I  and Act without words

Biografen Øst for Paradis




22:00
Portræt af Alvin Lucie
r
Biografen Øst for Paradis


22:00
Peter Fischli & David Weiss Der Lauf Der Dinge

Biografen Øst for Paradis
Download programmet her




TORSDAG 4/5

12:00 - 15:30
Jægergården 15

Alvin Lucier
Lydinstallationer
Music on a long thin wire
Music for pure waves, bass drums
and acoustic pendulums



19:30
Centralværkstedet

Black Hair, Roger Marsh
James Tenney Koan
Takashi Fuji Dancing Bones
Damien Harron Taking Sides
Christian Winther Christensen: nyt værk skrevet til SPOR-festivalen
Roger Marsh Bodhi Tree
Juliana Hodkinson Why linger you trembling in your shell?
Georges Aperghis Récitations [excerpts]
Andrew Hamilton I Like Things


22:00
Sct. Pauls Kirke

SPOR-festivalens vokalensemble, Sinus Kvartetten
Alvin Lucier Six Geometries
Alvin Lucier I Remember
Andrew Hamilton You







FREDAG 5/5

12:00 - 15:30
Jægergården 15

Alvin Lucier
Lydinstallationer
Music on a long thin wire
Music for pure waves, bass drums
and acoustic pendulums


19:30
Centralværkstedet

Århus Sinfonietta, Søren K. Hansen, Anna Myatt (stemme)
Alvin Lucier Crossings
Kasper Jarnum Aprés le troisieme rêve
Ole Buck Flower Ornament Music
Roger Marsh Song of Abigail

22:00
Biografen Øst for Paradis

Visning af Samuel Beckett’s kortere skuespil i produktioner for RTÉ (Irsk fjernsyn):
Quad, Ohio Impromptu, Not I and Act without words






LØRDAG 6/5

15:00
Det Jyske Musikkonservatorium

Portrætsamtaler med Pelle Gudmundsen-Holmgreen og Roger Marsh; Edward Jessen udforsker emnet “historiefortælling i lyd” med to af festivalens vigtige komponister


19:30
Sct. Pauls Kirke

Vokalensemblet Ars Nova Copenhagen, Paul Hillier
Pelle Gudmundsen-Holmgreen Konstateringer · Tre Stadier · Eksempler
Roger Marsh ...not a soul but ourselves
Judith Weir King Harald's Saga
Per Nørgård D'monstranz vöögeli


22:00
Biografen Øst for Paradis

Portræt af Alvin Lucier






SØNDAG 7/5

15:00
Det Jyske Musikkonservatorium

Roger Marsh Seminar/demonstration: Den belgiske digter Albert Giraud, rondellens form og Marsh’ musik til alle 50 digte for forskellige vokalensembler


19:30
Centralværkstedet

Red Byrd, Juice og vokalgruppen Concert Clemens, Carsten Seyer-Hansen
Roger Marsh Pierrot Lunaire Rondels, Bergamasques

22:00
Biografen Øst for Paradis

Peter Fischli & David Weiss Der Lauf Der Dinge


 

SPOR Festivalen